Zajímavosti z trhu práce

Sociální a zdravotní pojištění po škole. Do kdy platí za studenta pojistné stát?

23.07.2019

Za studenty do osmnácti let platí sociální pojištění stát. Jakmile dovršíte plnoletosti, stát za vás sociální pojištění hradit přestává. To pro vás ale nutně nemusí znamenat žádnou povinnost. Sociální pojištění totiž povinně odvádí pouze výdělečně činný člověk. Student nebo absolvent, který si nevydělává, ho platit nemusí. Jen byste měli myslet na to, že dlouhodobé neplacení sociálního pojištění má svá rizika: jednou se promítne do výše důchodu. v nejhorším případě dokonce může způsobit, že vám na důchod vůbec nevznikne nárok.
Jakmile začnete vydělávat, sociální pojištění platíte povinně. Za zaměstnance všechno vyřídí zaměstnavatel.
Kdo podniká, odvádí okresní správě sociálního zabezpečení sociální pojištění sám. Kolik přesně, vysvětlujeme v článku:

Zdravotní pojištění. Kdy platí stát

Stát hradí zdravotní pojištění za každého studenta střední, vyšší odborné i vysoké školu do jeho šestadvacátých narozenin – přesněji, ještě za celý kalendářní měsíc, kdy student tohoto věku dosáhne. Takový student totiž spadá do zákonem definované kategorie nezaopatřeného dítěte, které se soustavně připravuje na budoucí povolání.
Stejné pravidlo se vztahuje i na jednoletá pomaturitní studia, většinou jazyková, která mají akreditaci od Ministerstva školství – pokud se tedy k tomuto studiu přihlásíte do konce kalendářního roku, kdy jste maturovali.
Ještě je tu ale jedno omezení. Stát za studenta zdravotní pojištění nehradí v případě, že dotyčný dálkově, distančně, kombinovaně nebo večerně studuje střední školu, ale zároveň si vydělává nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci.
U vysokoškoláků forma studia nehraje roli, můžete studovat prezenčně, dálkově nebo kombinovaně, pravidla zdravotního pojištění jsou stejná. Pokud studujete v rámci akreditovaného studijního programu bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program, nezáleží ani na tom, jestli jde o státní nebo soukromou školu.

Mezi dvěma školami

O prázdninách mezi maturitou a podzimním začátkem vysokoškolského studia (případně studia na vyšší odborné škole) člověk statut studenta neztrácí, zdravotní pojištění za něj dál hradí stát. Stejně je to o letní prázdninové pauze mezi bakalářským a magisterským (případně jiným bakalářským) studiem. Platí tu pouze limit šestadvaceti let.

Pokud po prázdninách dál studovat nebudete, stát se o vaše zdravotní pojištění ještě chvíli postará, brzy se ale budete muset zařídit sami.

Konec školy

Za čerstvé maturanty a absolventy vyšších odborných škol, kteří už dál studovat nebudou, zaplatí stát zdravotní pojištění ještě do konce prázdnin, tedy do jednatřicátého srpna. Stejně jsou na tom jejich méně úspěšní kolegové: i student, který u maturity neuspěl, má zdravotní pojištění hrazené státem do konce srpna. Na tom, jak dopadne u druhého maturitního pokusu, už nesejde, od září musí své zdravotní pojištění řešit sám, stejně jako jeho spolužáci, kteří u zkoušek prospěli už napoprvé.

Za absolventa vysoké školy, který se k dalšímu studiu nechystá, zaplatí stát zdravotní pojištění už „jen“ za měsíc, který následuje po měsíci, kdy školu dokončil. Radši připomínáme, že koncem studia je den složení závěrečné zkoušky (nebo její poslední části), ne den promoce. Jestli stánice zvládnete začátkem června, stát vám zaplatí zdravotní pojištění ještě za celý červenec. Když u státnic uspějete poslední lednový den, máte pojištění hrazené státem do konce února.

Po škole do práce

Když hned po škole nastoupíte do zaměstnání, nemusíte zdravotní pojištění řešit, pojistné za vás bude odvádět zaměstnavatel.

Po škole podnikání

Když se rozhodnete po konci školy začít podnikat, budete zdravotní pojištění, stejně jako sociální pojištění, povinně odvádět sami.

Po škole na úřad práce

Když práci neseženete a do podnikání se nehrnete, můžete se po konci školy přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadě práce. Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence bude platit stát. Podporu v nezaměstnanosti ale pravděpodobně nedostanete, jako čerstvý absolvent totiž nejspíš nebudete splňovat podmínky nároku:

Zdroj: https://www.penize.cz/zdravotni-pojisteni/408352-socialni-a-zdravotni-pojisteni-po-skole-do-kdy-plati-za-studenta-pojistne-stat