Zajímavosti z trhu práce

Deset rad, jak uspět při hledání práce a pracovním pohovoru: 1. Jak a kde hledat práci?

10.04.2018

Ať už chcete změnu zaměstnání, vyhořeli jste, nebo jste absolvent, nebo Vás už nebaví sedět jen tak doma a nic nedělat – připravili jsme pro Vás miniseriál “Deset rad“. Naleznete zde postupně rady a informace např. jak a kde hledat vhodné zaměstnání, jak se prezentovat na osobním pohovoru, jak napsat motivační dopis apod.

Hledání té správné práce není vždy jednoduché. Na koho se obrátit? Jaké zdroje využít?

O tom, že hledáte práci, se určitě zmiňte mezi svými známými. Pravděpodobnost nalezení práce prostřednictvím kladných referencí od známých je velmi vysoká.

Pokud se rozhodnete evidovat anebo již jste evidováni na Úřadu práce, můžete si při každé návštěvě prohlédnout vývěsku s novými pracovními místy. Pracovní pozice najdete také na webu Úřadu práce http://portal.mpsv.cz/.

Jestliže máte přístup na internet, můžete využít mnoha webových stránek, které se zabývají nabídkou volných pracovních míst. Pak už jednoduše zavoláte na uvedené telefonní číslo anebo pošlete životopis s motivačním dopisem. Některé internetové stránky navíc umožňují zasílání nových pracovních pozic na vaši e-mailovou adresu. Jednou z dalších možností je vložit na různé personální portály svůj životopis a potenciální zaměstnavatelé vás v případě zájmu mohou kontaktovat.

Rozhodně při hledání práce nevynechejte personální agentury a agentury práce. Díky úzké spolupráci se zaměstnavateli a vyškoleným profesionálům jsou personální agentury schopné nabídnout Vám práci přímo pro Vás, navíc v různých lokalitách nebo od různých zaměstnavatelů. Personální agentury vědí, co se děje uvnitř společností pro které nábory realizují a mají přehled i o místech, které na internetu nejsou zveřejněna. Dobrý personalista v agentuře Vás vyslechne a nabídne hned několik možností.

Práci lze nalézt také prostřednictvím Facebooku a dalších sociálních sítí. Existuje zde mnoho regionálních, odborných i zájmových skupin, ve kterých najdete široký výběr volných pracovních pozic.

Jak napsat životopis? O tom se dozvíte v příštím dílu…