Zajímavosti z trhu práce

Deset rad, jak uspět při hledání práce a pracovním pohovoru: 2. Jak napsat životopis?

10.04.2018

Životopis je vaší první vizitkou. Zaměstnavatel se podle něho rozhodne, zda vás pozve na osobní pohovor. Existuje proto několik základních pravidel, jak psát životopis (CV) a průvodní dopis.

Délka životopisu by neměla přesáhnout dvě A4. Také stylisticky musí být vaše CV v pořádku – nejsou přípustné žádné hovorové výrazy, zato je žádoucí odborná terminologie nebo zkratky, které jsou důkazem, že se v oboru vyznáte.

Dbejte na přehlednost, personalista věnuje vašemu životopisu nejprve zběžný pohled v délce maximálně 20 vteřin. Za tu dobu by měl dojít k názoru, že vaše CV stojí za bližší prostudování.

Hodně lidí se snaží své životopisy vylepšit, upravit datum nástupu do práce, některé zaměstnání zamlčet apod. Životopis je pak odlišný od toho, který personální agentura nebo firma obdržela od téhož uchazeče před několika měsíci. Pokud si toho personalista všimne, hodnotí to jako neseriózní chování.

Životopis by měl obsahovat:

Osobní údaje

Jméno a příjmení, kontaktní adresu, telefonické spojení, e-mail.

Datum narození, případně národnost, pokud je jiná než česká. Tyto údaje jsou ale nepovinné.

Do hlavičky životopisu můžete vložit fotografii. Zapomeňte ale na snímky z dovolené či s domácími mazlíčky. Nejvhodnější fotografie bude ta, která působí neutrálně a nijak vyzývavě. Pro tento účel nic nezkazíte klasickou portrétovou fotkou.

Pracovní zkušenosti

Pracovní zkušenosti seřaďte chronologicky od nejnovějších po nejstarší.

U všech zkušeností vypište název zaměstnavatele a název pracovní pozice, kterou jste zastávali. U jednotlivých pozic napište měsíc a rok nástupu a odchodu.

Popište svou činnost na každé pozici: za co jste zodpovídali, co patřilo k vašim běžným i zvláštním úkolům, jakých výsledků jste dosáhli.

Vzdělání

Uveďte nejvyšší dosažené vzdělání. Základní školu nepište.

Jak v CV popsat studium: název školy, obor studia, získaný titul, rok dokončení.

Poté vypište ostatní absolvované formy studia (kurzy a školení). Pokud jste ještě na škole, uveďte předpokládanou dobu jejího zakončení.

Další znalosti a dovednosti

V této části shrňte vaše dovednosti a znalosti: jazykové, počítačové, ale i jiné. Můžete zmínit také  některé osobnostní charakteristiky.

Zdroj: jobs.cz