Zajímavosti z trhu práce

Deset rad, jak uspět při hledání práce a pracovním pohovoru: 4. Podání ruky nejen při pracovním pohovoru

10.04.2018

Podání ruky je součástí prvního dojmu, vyjadřuje náš vztah k druhému a také prozrazuje něco o nás samých.

Nesprávné je vložení ruky do dlaně bez jakéhokoliv stisku, tzv. leklá ryba. Naopak příliš pevný stisk také není příliš vhodný. Ruku jako první podává člověk společensky významnější – tedy žena, šéf a starší člověk. Host by měl vyčkat na nabídnutou dlaň od hostitele.

Podání ruky, které vyjadřuje dojem jistoty a sebeúcty, je pevné, ruka je přitom suchá, se stejnoměrným a silným stiskem po celou dobu jeho trvání. U žen se předpokládá použití menší síly stisku než u mužů. Délka zrakového kontaktu, která je uplatňována během stisku ruky, výraz obličeje, držení těla a stupeň tělesného napětí, hraje roli v konečném sdělení, které podáním ruky vyjadřuje.

Podání ruky se dá nacvičit, i méně sebevědomí a ostýchaví lidé, tak mohou první dojem podáním ruky zlepšit.

Stejně důležitý jako stisk ruky druhého je i způsob uchopení jeho ruky:

Dominantní styl - chcete-li předat druhé osobě sdělení ve smyslu „ujímám se vedení“, obraťte svou ruku tak, aby dlaň při podání ruky směřovala směrem dolů.

Styl spojenecký - tento styl ruky byste měli požívat se stejnou silou, jakou tiskne vaši ruku váš společník, přejete-li si vyjádřit naprostou rovnost.

Podřízený styl - máte-li v úmyslu vyjádřit svou ochotu podřídit se vůli druhého, podávejte ruku dlaní nahoru. Toto je vhodný stisk ruky pro jednání s dominantním zaměstnavatelem, protože síla obvykle respektuje sílu a opovrhuje slabostí.

Zdroj: zena-in.cz