Zajímavosti z trhu práce

Deset rad, jak uspět při hledání práce a pracovním pohovoru: 7. Co dokáže na personalistu dobře zapůsobit?

10.04.2018

Obecně se dá říct, že od dnešních uchazečů o zaměstnání se očekává asertivní chování při pohovoru, schopnost naslouchat, zajímat se o firmu a pozici vhodnými dotazy, projevovat motivaci a zájem.

Na druhou stranu by neměl kandidát protistraně skákat do řeči – mělo by se jednat o dialog, nikoli o monolog jedné či druhé strany. Dobře působí, pokud si uchazeč o firmě předem zjistil nějaké informace a má jasnou představu, o čem pozice, na kterou se hlásí, je.

Kladně působí, když je uchazeč upřímný a dokáže přiznat, že něco neví nebo že nedokáže odpovědět. Ale zároveň dokáže vyzdvihnout své předchozí úspěchy a mluví k věci.

Co personalisté uchazečům o zaměstnání neodpouštějí?

Nedochvilnost a chybějící omluva v případě, kdy na pohovor nemůžete dorazit. Odradit dokáže i nepříjemné až arogantní vystupování. Není nutné předstírat, že všechno znáte a že nemáte s žádnou oblastí problém.

Kandidát by si měl při každém pohovoru uvědomit, že firma chce cítit motivaci a personalista jistě položí několik otázek, kterými bude zájem o svou firmu prověřovat. Uchazeč by tuto oblast neměl podceňovat, neboť motivace je pro část firem klíčovou oblastí, kterou sledují. Není také vhodné pomlouvat své předchozí zaměstnavatele či kolegy.

Zdroj: penize.cz